Brand

smoothflux PLA Filament Price per kg

We track 10 smoothflux PLA listings, with prices checked every 4 hours and normalized to a true cost per kilogram. Below is every listing, sorted by price per kg.

10 listings tracked
Every 4h price updates

Best smoothflux PLA Deals Today

The single cheapest 1kg spool and the cheapest bulk spool (2kg+) by price per kg right now. See all 10 listings ↓

Avg. PLA price
$20.76/kg
6459 listings

About PLA Filament

PLA (polylactic acid) is the most widely used 3D printing filament. It prints at low temperatures, barely warps, and holds fine detail, so it runs on almost any FDM printer without an enclosure. That ease of use makes it the default for prototypes, miniatures, and indoor display parts. Its trade-offs are heat and impact resistance: PLA softens in a hot car or direct sun, so it is a poor fit for functional outdoor or high-stress parts.

Nozzle 190-220°C Bed 40-60°C Enclosure Not needed

Best for everyday prototypes, models, and indoor parts that won't face heat or heavy stress.

We compare PLA filament from 409 brands. Read the full PLA guide → Filament Cost Calculator →

About smoothflux

smoothflux is one of the filament brands we track, with 10 listings on the tracker spanning PLA.

smoothflux filament by material:

Browse
8 shown
Filter
Sort
Listing
MaterialPLA
Weight0.75kg
Total

$9.99

$13.32/kg

Affiliate Amazon
MaterialPLA
Weight0.75kg
Total

$9.99

$13.32/kg

Affiliate Amazon
MaterialPLA
Weight0.75kg
Total

$9.99

$13.32/kg

Affiliate Amazon
MaterialPLA
Weight0.75kg
Total

$9.99

$13.32/kg

Affiliate Amazon
MaterialPLA
Weight0.25kg
Total

$4.99

$19.96/kg

Affiliate Amazon
MaterialPLA
Weight0.25kg
Total

$5.99

$23.96/kg

Affiliate Amazon
MaterialPLA
Weight0.25kg
Total

$5.99

$23.96/kg

Affiliate Amazon
MaterialPLA
Weight0.25kg
Total

$6.99

$27.96/kg

Affiliate Amazon

Page 1 of 1 · 8 products

smoothflux PLA Guides

Never miss a price drop.

One email per week: the cheapest active filament deals, this week's price trends, and any new analytics in your inbox. No spam, unsubscribe anytime.

✓ Weekly digest ✓ Cheapest filament deals ✓ No account required