Deals

Bulk Filament Deals

The four cheapest single color spools of 2kg and more by price per kilogram for each popular material, each from a different brand, plus the market average. Buying in bulk is usually the fastest way to lower what each print costs, if you print enough of one material to use it.

Go to Today's Best Deals

.

Bulk PLA Filament

All PLA prices →

Lowest PLA, bulk (2kg+)

Creality
Affiliate Amazon

#2 lowest PLA

ELEGOO

ELEGOO

ELEGOO Matte PLA 3D Printer Filament 1.75mm Black 4KG

$9.19/kg · $36.76 total
Affiliate Amazon

#3 lowest PLA

Deeplee

Deeplee

DEEPLEE Matte PLA 2.0 Filament 1.75mm, 4KG White

$9.25/kg · $36.99 total
Affiliate Amazon

#4 lowest PLA

eSUN
Affiliate Amazon
Avg. PLA price
$20.76/kg
6500 listings

Bulk PLA Plus Filament

All PLA Plus prices →

Lowest PLA Plus, bulk (2kg+)

#2 lowest PLA Plus

OVERTURE
Affiliate Amazon

#3 lowest PLA Plus

SUNLU

SUNLU

SUNLU Silk PLA Plus Filament Refill 1.75mm, 4 Packs, 4KG

$10.00/kg · $39.99 total
Affiliate Amazon

#4 lowest PLA Plus

ELEGOO
Affiliate Amazon
Avg. PLA Plus price
$18.92/kg
1619 listings

Bulk PLA Pro Filament

All PLA Pro prices →

Lowest PLA Pro, bulk (2kg+)

Deeplee

Deeplee

DEEPLEE PLA PRO 3D Printer Filament 4KG Black

$9.50/kg · $37.99 total
Affiliate Amazon

#2 lowest PLA Pro

#3 lowest PLA Pro

ELEGOO
Affiliate Amazon
Avg. PLA Pro price
$19.35/kg
193 listings

Bulk High Speed PLA Filament

All High Speed PLA prices →

Lowest High Speed PLA, bulk (2kg+)

#2 lowest High Speed PLA

SUNLU

SUNLU

SUNLU High Speed PLA Filament 1.75mm, 4kg, Black*4

$9.93/kg · $39.70 total
Affiliate Amazon
Avg. High Speed PLA price
$16.35/kg
229 listings

Bulk PETG Filament

All PETG prices →

Lowest PETG, bulk (2kg+)

ELEGOO

ELEGOO

ELEGOO PETG 3D Printer Filament 1.75mm Black 4KG

$9.00/kg · $35.99 total
Affiliate Amazon

#3 lowest PETG

#4 lowest PETG

Deeplee

Deeplee

DEEPLEE PETG PRO Filament 1.75mm Black 4KG

$9.25/kg · $36.99 total
Affiliate Amazon
Avg. PETG price
$18.98/kg
2536 listings

Bulk ABS Filament

All ABS prices →

Lowest ABS, bulk (2kg+)

SUNLU

SUNLU

SUNLU ABS Filament 1.75mm,4 White,4kg

$11.25/kg · $44.99 total
Affiliate Amazon

#2 lowest ABS

#3 lowest ABS

Avg. ABS price
$20.56/kg
476 listings

Bulk ASA Filament

All ASA prices →

Bulk TPU Filament

All TPU prices →

#2 lowest TPU

ELEGOO
Affiliate Amazon

#3 lowest TPU

Creality
Affiliate Amazon

#4 lowest TPU

OVERTURE
Affiliate Amazon
Avg. TPU price
$26.53/kg
833 listings

Is Bulk Filament Worth It?

Usually, if you print one material regularly. Large spools and multi spool packs tend to cost less per kilogram than single 1kg spools, and the market average shown for each material gives you a quick benchmark. Compare against it rather than the sticker price.

Two things to weigh first: storage and moisture. Materials like PETG, TPU and nylon absorb water from the air and print worse as they do, so a big spool that sits open for months can cost you in failed prints. A dry box helps; see our dryers and storage section.

Check that a large spool fits your printer's spool holder or AMS before buying. The Filament Cost Calculator shows what a bulk price means per print.

Never miss a price drop.

One email per week: the cheapest active filament deals, this week's price trends, and any new analytics in your inbox. No spam, unsubscribe anytime.

✓ Weekly digest ✓ Cheapest filament deals ✓ No account required