Color

Transparent Filament Prices per kg

We track 721 transparent filament listings from 135 brands, with prices checked every 4 hours and normalized to a true cost per kilogram. Transparent and translucent filaments let light through. PETG and PCTG usually give the clearest parts, and thin walls help. PCTG filament guide.

.

Cheapest Transparent Filament Right Now

The four cheapest 1kg spools by price per kg, each from a different brand.

Transparent Filament by Material

All Transparent Filament, Cheapest per kg First

Page 1 of 31
TECBEARS
Affiliate Amazon
IEMAI
Affiliate Amazon
TECBEARS

TECBEARS

TECBEARS PETG Filament 1.75mm, 4kg Bundle, Multi T405

$9.02/kg · $36.09 total
Affiliate Amazon
IEMAI
Affiliate Amazon
ANYCUBIC

ANYCUBIC

ANYCUBIC PETG Filament 1.75mm Multicolor Bundle, 6KG

$9.50/kg · $56.99 total
Affiliate Amazon
IEMAI
Affiliate Amazon
IEMAI
Affiliate Amazon
SUNLU

SUNLU

SUNLU PLA+ Refill Filament 1.75mm 4KG, Transparent Series

$10.15/kg · $40.60 total
Affiliate Amazon
ANYCUBIC

ANYCUBIC

ANYCUBIC PETG Filament 1.75mm Multicolor Bundle, 4KG

$10.21/kg · $40.84 total
Affiliate Amazon
ELEGOO

ELEGOO

ELEGOO Rapid PETG Filament 20 kg Transparent 20kg

$10.50/kg · $209.99 total
Affiliate ELEGOO
ANYCUBIC

ANYCUBIC

ANYCUBIC PETG Filament 1.75mm Multicolor Bundle, 6KG

$10.61/kg · $63.64 total
Affiliate Amazon
Deeplee

Deeplee

DEEPLEE Rapid PETG Filament 1.75mm 4 Pack 1kg Gray

$10.69/kg · $42.74 total
Affiliate Amazon
ANYCUBIC

ANYCUBIC

ANYCUBIC PETG Filament 1.75mm Multicolor Bundle, 4KG

$10.75/kg · $42.99 total
Affiliate Amazon
ANYCUBIC

ANYCUBIC

ANYCUBIC PETG Filament 1.75mm Multicolor Bundle, 4KG

$10.92/kg · $43.69 total
Affiliate Amazon
ANYCUBIC

ANYCUBIC

ANYCUBIC PETG Filament 1.75mm Multicolor Bundle, 4KG

$11.16/kg · $44.63 total
Affiliate Amazon
JAYO
Affiliate Amazon
ANYCUBIC

ANYCUBIC

ANYCUBIC PETG Filament 1.75mm Multicolor Bundle, 4KG

$11.25/kg · $44.99 total
Affiliate Amazon
ANYCUBIC

ANYCUBIC

ANYCUBIC PETG Filament 1.75mm Multicolor Bundle, 4KG

$11.75/kg · $46.99 total
Affiliate Amazon

Browse all filament colors

Never miss a price drop.

One email per week: the cheapest active filament deals, this week's price trends, and any new analytics in your inbox. No spam, unsubscribe anytime.

✓ Weekly digest ✓ Cheapest filament deals ✓ No account required