Color

Silk Filament Prices per kg

We track 1,952 silk filament listings from 158 brands, with prices checked every 4 hours and normalized to a true cost per kilogram. Silk filaments are PLA blends with a glossy, metallic looking sheen, popular for decorative prints, vases and gifts. Matte vs silk PLA.

.

Cheapest Silk Filament Right Now

The four cheapest 1kg spools by price per kg, each from a different brand.

Silk Filament by Material

All Silk Filament, Cheapest per kg First

Page 1 of 82
SUNLU

SUNLU

SUNLU Silk PLA Plus Filament Refill 1.75mm, 4 Packs, 4KG

$10.00/kg · $39.99 total
Affiliate Amazon
SUNLU

SUNLU

SUNLU Silk PLA Plus Filament Refill 1.75mm, 4 Packs, 4KG

$10.38/kg · $41.50 total
Affiliate Amazon
SUNLU

SUNLU

SUNLU Silk PLA Plus Filament Refill 1.75mm, 4 Packs, 4KG

$10.45/kg · $41.79 total
Affiliate Amazon
SUNLU

SUNLU

SUNLU Silk Pla Plus Filament 4kg Bundle, (Gold x4)

$10.50/kg · $41.99 total
Affiliate Amazon
SUNLU
Affiliate Amazon
SUNLU

SUNLU

SUNLU Silk PLA Plus Filament Refill 1.75mm, 4 Packs, 4KG

$11.00/kg · $43.99 total
Affiliate Amazon
SUNLU

SUNLU

SUNLU Silk PLA Plus Filament Refill 1.75mm, 4 Packs, 4KG

$11.00/kg · $43.99 total
Affiliate Amazon
JAYO

JAYO

JAYO Silk PLA 3D Printer Filament 1.75mm, 1.1kg, Blue

$12.08/kg · $13.29 total
Affiliate Amazon
SUNLU

SUNLU

SUNLU Silk PLA Plus Filament Refill 1.75mm, 4 Packs, 4KG

$12.50/kg · $49.99 total
Affiliate Amazon

Browse all filament colors

Never miss a price drop.

One email per week: the cheapest active filament deals, this week's price trends, and any new analytics in your inbox. No spam, unsubscribe anytime.

✓ Weekly digest ✓ Cheapest filament deals ✓ No account required