Color

Matte Filament Prices per kg

We track 1,313 matte filament listings from 102 brands, with prices checked every 4 hours and normalized to a true cost per kilogram. Matte filaments use fillers for a flat, low sheen finish that hides layer lines well, which suits models and miniatures. Matte vs silk PLA.

.

Matte Filament by Material

All Matte Filament, Cheapest per kg First

Page 3 of 55
SUNLU

SUNLU

SUNLU PETG Filament Refill 1.75mm 4KG, Matte White*4

$11.75/kg · $46.99 total
Affiliate Amazon
JAYO
Affiliate Amazon
Deeplee

Deeplee

DEEPLEE Matte PLA Filament 1.75mm, 2kg Black

$11.99/kg · $23.99 total
Affiliate Amazon
Deeplee

Deeplee

DEEPLEE Matte PLA Filament 1.75mm, 2kg White

$11.99/kg · $23.99 total
Affiliate Amazon
Deeplee

Deeplee

DEEPLEE Matte PLA 2.0 Filament 1.75mm, 2KG Beige

$12.35/kg · $24.69 total
Affiliate Amazon
Deeplee

Deeplee

DEEPLEE Matte PLA 2.0 Filament 1.75mm, 2KG Navy Blue

$12.35/kg · $24.69 total
Affiliate Amazon
ELEGOO
Affiliate Amazon
3DHoJor

3DHoJor

3DHoJor Matte PLA 3D Printing Filament Black,2KG

$12.49/kg · $24.99 total
Affiliate Amazon

Browse all filament colors

Never miss a price drop.

One email per week: the cheapest active filament deals, this week's price trends, and any new analytics in your inbox. No spam, unsubscribe anytime.

✓ Weekly digest ✓ Cheapest filament deals ✓ No account required