Color

Matte Filament Prices per kg

We track 1,326 matte filament listings from 102 brands, with prices checked every 4 hours and normalized to a true cost per kilogram. Matte filaments use fillers for a flat, low sheen finish that hides layer lines well, which suits models and miniatures. Matte vs silk PLA.

.

Cheapest Matte Filament Right Now

The four cheapest 1kg spools by price per kg, each from a different brand.

Matte Filament by Material

All Matte Filament, Cheapest per kg First

Page 1 of 56
JAYO
Affiliate Amazon
IEMAI
Affiliate Amazon
JAYO
Affiliate Amazon
ELEGOO

ELEGOO

ELEGOO Matte PLA 3D Printer Filament 1.75mm Black 4KG

$9.19/kg · $36.76 total
Affiliate Amazon
Deeplee

Deeplee

DEEPLEE Matte PLA 2.0 Filament 1.75mm, 4KG White

$9.25/kg · $36.99 total
Affiliate Amazon
ELEGOO

ELEGOO

ELEGOO Matte PLA 3D Printer Filament 1.75mm White 4KG

$9.67/kg · $38.69 total
Affiliate Amazon
Deeplee

Deeplee

DEEPLEE Matte PLA Filament 1.75mm 4 Pack White

$9.74/kg · $38.97 total
Affiliate Amazon
IEMAI
Affiliate Amazon
IEMAI
Affiliate Amazon
Deeplee

Deeplee

DEEPLEE Matte PLA 2.0 Filament 1.75mm, 2KG White

$9.99/kg · $19.99 total
Affiliate Amazon
Deeplee

Deeplee

DEEPLEE Matte PLA Filament 1.75mm, 4kg White

$10.00/kg · $39.99 total
Affiliate Amazon

Browse all filament colors

Never miss a price drop.

One email per week: the cheapest active filament deals, this week's price trends, and any new analytics in your inbox. No spam, unsubscribe anytime.

✓ Weekly digest ✓ Cheapest filament deals ✓ No account required